Typ osobowości – energiczny choleryk przystępuje do działania…

Typ osobowości – energiczny choleryk przystępuje do działania…

typy osobowości

Kiedy rozumiesz, kim jesteś i dlaczego postępujesz tak, a nie inaczej, możesz poznawać swoje wnętrze, udoskonalać osobowość i uczyć się współżycia z innymi. W chwili, gdy pojmiesz, jak dawać innym to, co w tobie najlepsze, odkryjesz, że oni zyskują w twoich oczach.

Nigdy nie próbuj zmieniać drugiego człowieka na swoją modłę. Będziesz się różnić osobowością od swojego partnera życiowego i od partnerów w biznesie.  Warto natomiast uczyć się na temat osobowości, aby móc rozpoznawać swoje mocne strony i słabości oraz uczyć się rozwijać zalety, a eliminować wady.  Warto zrozumieć innych ludzi i pojąć, że bycie innym wcale nie oznacza bycia w błędzie.

Jeśli wykonałeś test, który przygotowałam pod kątem określenia przydatności twoich cech do budowania biznesu MLM, to już jesteś świadom swojego  dominującego typu osobowości. 

Test osobowości

Towarzyski sangwinik mówispokojny flegmatyk obserwuje,   perfekcyjny melancholik obmyśla, planuje, tworzy, odkrywa,
a energiczny choleryk działa.

Zacznę od osobowości, która jest cechą dominującą mojego męża, bo…..

Niełatwo żyje się z energicznym cholerykiem, a jednak świat potrzebuje energicznych choleryków!

 

Choleryk to człowiek dynamiczny, który marzy o tym, co niemożliwe, chce dosięgnąć niedostępnych gwiazd. Energiczny choleryk wciąż do czegoś dąży, coś osiąga, odnosi sukcesy. On po prostu działa, podczas gdy perfekcyjny melancholik rozmyśla, a towarzyski sangwinik mówi. Wytyczając sobie ciągle nowe cele i plany, które realizują, żeby udowodnić sobie, że są w stanie osiągnąć sukces. Tak długo, jak widzą  korzyści dla siebie, są silnie pobudzani do działania.

Energiczny choleryk to przywódca. W dzieciństwie jest upartym dzieckiem, które nie chce robić tego, czego się od niego oczekuje. Często podejmuje decyzje dotyczące całej rodziny i bardzo wcześnie czuje się odpowiedzialny za dom. Ten wrodzony talent przywódczy sprawia, iż zwykle cholerycy osiągają szczyt kariery w wybranej dziedzinie.

Energiczny choleryk jest zdecydowany,  podejmuje decyzję błyskawicznie, przez co oszczędza czas, chociaż nie wszystkim się  podoba jego stanowczość.
Długo nie mogłam zaakceptować tej cechy mojego męża, bo on zawsze miał błyskawiczne rozwiązanie, gdy opowiadałam mu o jakimś moim problemie. Nie zawsze  potrzebowałam rozwiązania, które on mi podpowiadał, ale on po prostu nie może się powstrzymać od rozwiązywania cudzych problemów. Gdy akceptuję to rozwiązanie  z okrzykiem: „A wiesz, że nie pomyślałam o tym?” On wówczas patrzy na mnie triumfująco i nie może zrozumieć, dlaczego innym ludziom, takie wspaniałe pomysły nie przychodzą do głowy.

Gdy wyjeżdżamy z domu, wszystko co mamy do załatwienia, jest dokładnie zaplanowane i spisane w kalendarzu. Rano zawsze pyta mnie – „Jakie masz plany na dzisiaj kochanie?”  Energiczny choleryk jest bowiem wspaniałym organizatorem. Organizacja pracy jest niezbędna zarówno w domu jak i w pracy, a on jest mistrzem praktycznej organizacji.

Choleryk jest ukierunkowany na cel,  czyli bardziej zainteresowany osiągnięciem celu niż zadowoleniem ludzi. Sukces zawdzięcza głównie sobie, co można traktować jako  cechę pozytywną a  jednocześnie negatywną. Nie odczuwa potrzeby towarzystwa, tak bowiem zaprzątają go własne plany.  Jest skłonny pracować na rzecz grupy, ale nie widzi sensu w marnowaniu czasu na czczą gadaninę. Z czasem nauczyłam się, żeby nie rozmawiać z mężem o babskich sprawach, które dla niego są po prostu błahe.

Energiczny choleryk zawsze ma rację. Musi się nauczyć, że  jest Bóg, ale to nie on nim jest. Wypowiada się jednak tylko wtedy, jeśli jest przekonany, że ma rację. Jest to bardzo wartościowa cecha, a jednak ludzie jej nie pochwalają.

Jak współżyć z energicznym cholerykiem?

Jeśli masz do czynienia z energicznym cholerykiem, musisz zrozumieć, że  jest on urodzonym przywódcą i sama natura zmusza go do sprawowania kontroli.  Posiada on tak silną osobowość, że musisz mu przeciwstawić podobną siłę. On nie ma zamiaru narzucać ci swojej woli, po prostu szybko dostrzega logiczne rozwiązanie w rozmaitych sytuacjach i zakłada, że i ty chcesz tego, co „właściwe”.  Jeśli zrozumiesz sposób myślenia choleryka, będziesz mógł zająć zdecydowane stanowisko,  przez co zyskasz jego respekt. Kiedy pozwolisz mu, żeby się tobą wysługiwał, będzie to robił stale.

Żona lub mąż energicznego choleryka musi wręcz upierać się przy takim sposobie komunikowania się w sprawach dotyczących życia domowego, który bierze pod uwagę racje obu stron.

Jeśli masz męża energicznego choleryka – wysłuchaj go, podziękuj za wyrażenie opinii i poproś o trzy minuty  na przedstawienie kontrargumentów.  Jeśli wyrazisz się jasno i z przekonaniem, stanowczo, ale grzecznie, to nawet może być nimi zainteresowany.

Energiczny choleryk wyrzuca z siebie natychmiast  wszystko, co myśli i nie troszczy się o czyjeś uczucia, często raniąc innych. Jeśli zrozumiesz, że on nie chce ranić ludzi, ale po prostu szczerze wypowiada, to co myśli, łatwiej będzie ci zaakceptować bez zdenerwowania jego gwałtowne komentarze.

Cytat 13

Z energicznym cholerykiem musisz ustalić sfery odpowiedzialności – każdy musi mieć swój obszar działań, za który odpowiada, swój zakres obowiązków, których chciałby się podjąć.  Przykładowo zwierzętami (mamy dwa duże psy, mieszkamy na wsi) zajmuje się mój mąż, on im szykuje jeść, wyprowadza na spacer do lasu itd.  Oszczędzacie sobie kłopotów nie tracąc  jednocześnie nic z własnej osobowości.

Zrozum, że oczekiwanie współczucia od energetycznego choleryka jest raczej niemożliwe. Nie dlatego, że jest okrutny – zajęty konkretnymi i praktycznymi sprawami, nie jest skłonny do okazywania miłości niekochanym, okazywania współczucia słabym i chorym, on nie ma czasu na odwiedziny w szpitalu. On nie ma po prostu do tego serca. Nie oczekując cudów od choleryka, możesz mieć z nim lepszy kontakt. Aczkolwiek powinien on postawić sobie za cel rozwijanie w sobie pozytywnych uczuć wobec ludzi.

Cytat 14

Moje życie bardzo się zmieniło, gdy 15 lat temu związałam swoje życie  z człowiekiem o temperamencie choleryka.  Dużo musiałam się nauczyć.

Energiczny choleryku!

Cytat 15

Ludzie apodyktyczni często  widzą siebie inaczej niż widzi ich otoczenie. Cytat 16Sądzą, że są usłużni oczekują wdzięczności za za udzieloną pomoc i radę. Energiczny choleryk chce pomagać, ale nie troszczy się o to, jak to zostanie przyjęte. Bardziej przejmuje się tym, żeby zadania zostały wykonane, niż odczuciami ludzi.

 

Cytat 17Cytat 18

 

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Google Buzz
 • Internetmedia
 • Digg
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • del.icio.us
 • Twitter
 • Poleć
 • Mój biznes
 • Wykop
 • Grono.net
 • Yigg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge