Bardzo lubimy z mężem kawę. Wypijamy do 3 dziennie. Czy kawa jest szkodliwa czy raczej sprzyja naszemu zdrowiu, to zależy – wg mnie – od mody. Od lat kawa szkodziła, teraz nowe publikacje przedstawiają argumenty o pożytecznym wpływie kawy na zdrowie.
Beż względu na modę pijemy kawę Zdzisława od lat. Dr Zdzisław Kubat, który jest wielkim zwolennikiem medycyny naturalnej, medycyny chińskiej (pisałam wielokrotnie relacje z jego wykładów zdrowotnych), podał nam taki oto ciekawy przepis. Każdy kto miał okazję poznać dr Zdzisława Kubata, zna ten przepis doskonale.
Kawa dr Zdzisława:
do przygotowania 1 szklanki kawy potrzebne są:
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka kawy (ilość zależy od mocy kawy, jaką pijasz),
- 1 łyżeczka kakao,
- szczypta cynamonu,
- kilka ziarenek kardamonu (tych malutkich czarnych),
- plaster korzenia imbiru,
- 3 goździki.
Wybieramy dobry gatunek kawy, najlepiej 100 % Arabicę. Kawę, kakao i przyprawy wsypujesz na zimną wodę (najlepiej z dobrego filtra), gotujesz powoli do zagotowania. Po wyłączeniu czekasz moment, aż się odstoi.
Można używać przypraw mielonych, ale w przypadku imbiru i kardamonu lepsza jest wersja niemielona, czyli ziarenka kardamonu i korzeń imbiru. Imbir możesz dziś kupić w każdym markecie. Kardamon polecam szukać na targach wiejskich, często są tam sprzedawcy handlujący tylko przyprawami i mają w ofercie niemalże wszystkie przyprawy świata. W dużych miastach są sklepy z przyprawami.
Ilość wsypanej kawy zależy od mocy, jaką chcesz uzyskać, ale jeśli polubisz tak przyrządzaną kawę, będziesz sypał czubatą łyżeczkę, bo to będzie wystarczająca ilość.
Szkodliwe działanie kawy może wynikać raczej z dużej ilości mocnej kawy wypijanej w ciągu dnia. Dbaj po prostu o swoje serce. Poza tym kawa odwadnia organizm. Należy więc nawadniać się dużą ilością wody. Przy wadze 60 kg zalecane jest około 2 litrów wody.
Kawa dr Zdzisława nie uszkadza przewodu pokarmowego, jest bardzo łagodna dla chorego żołądka, nie obciąża również innych narządów np. wątroby. Dłużej działa pobudzająco i nie zakwasza organizmu, jak bywa w przypadku kawy sypanej zaparzanej wrzątkiem. Jeśli próbujesz się rozgrzać po przemarznięciu, to polecam kawę z takimi przyprawami. Kawa jest doskonałym napojem do ciasta, bo nie masz uczucia przeciążenia po „najedzeniu” się ciastek. Nie tylko nie wypłukuje składników odżywczych z organizmu, wręcz dostarcza minerałów i antyoksydantów.
W kakao znajduje się magnez i chrom, jest to również dobre źródło żelaza, a także witaminy C.
Kardamon jako główny składnik kawy w krajach arabskich, daje świeży oddech. Zawsze krępował mnie zapach z ust, który pozostaje przez jakiś czas po wypiciu kawy parzonej wrzątkiem. Kardamon pomaga w dolegliwościach przewodu pokarmowego, a jako afrodyzjak najlepiej działa właśnie z gorącą kawą lub z gorącą czekoladą.
Cynamon natomiast jest silnym antyoksydantem, działa szczególnie dobrze przy problemach żołądkowo jelitowych.
Goździki mają silne działanie antypasożytnicze, o czym trzeba pamiętać nie tylko podczas odrobaczania.
Na zakończenie – kawa najbardziej smakuje nam posłodzona niedużą ilością miodu.