Edukacja praktyczna – czy warto popełniać błędy?

Edukacja praktyczna – czy warto popełniać błędy?

Wszyscy kończymy jakieś szkoły, jedni kończą swoją naukę na poziomie matury, inni ambitnie startują dalej wierząc, że będąc ludźmi wyedukowanymi osiągną w życiu sukces. Pragniemy być wyedukowani, dziś obserwuje się wręcz pęd do nauki. Poprzestajemy jednak na edukacji tradycyjnej…

 

Robert Kiyosaki wyróżnia  cztery obszary edukacji: 

edukacją mentalną, emocjonalną, praktyczną i duchową.

Edukacja mentalna

Aczkolwiek uczy ważnych umiejętności pisania, czytania, liczenia czy zawodu, jest po prostu niewystarczająca w dzisiejszym świecie.  Jest elementem  edukacji tradycyjnej, której ogromną wadą  jest to, że żeruje ona na emocjach strachu, dlatego nie lubimy popełniać błędów. W szkole nas nauczono, że za to otrzymuje się złą ocenę. Z obawy przed niepowodzeniem, wolimy nie podejmować żadnych ryzykownych działań. Nauczyciel w szkole przez lata powtarzał nam: „Jeśli nie będziesz otrzymywać dobrych ocen, nie zdobędziesz dobrej pracy”.  Problem jest w tym, że w prawdziwym świecie sukces odnoszą ci, którzy popełniają najwięcej błędów. Oni po prostu uczą się na błędach.  To jak jazda na rowerze, uczysz się wiele razy upadając i podnosząc się i jadąc dalej.

Edukacja emocjonalna.

Może i Ty obawiasz się popełniania błędów.  Lepiej nie będę próbować, to wtedy nic nie tracę.  Być może myślisz w kategoriach: „Co mogę stracić”  zamiast ,  „Co mogę zyskać?”   W ten sposób  tracisz szansę nauczenia się czegoś i  pójścia do przodu. Nauka jest skuteczna, gdy przyznajesz się do błędu nikogo za to nie obwiniając, bez usprawiedliwiania się i  wymówek.

We współczesnym świecie biznesu, jeśli popełnisz błąd, zostajesz zwolniony albo ukarany.  Jeśli obawiasz się popełniania błędów lub doznawania porażek, marketing sieciowy może być dziedziną szczególnie wskazaną dla ciebie. Świat marketingu sieciowego zachęca  bowiem do uczenia się na błędach, do korygowania swoich działań, do bycia silniejszym mentalnie i emocjonalnie. Uwaga liderów skupiona jest na tym, by pracować z tymi osobami, którym nie idzie zbyt dobrze i zachęcać  je do wydajniejszej pracy, nie zaś je zwalniać.    Programy szkoleniowe marketingu sieciowego pozwalają odbudować wiarę w siebie, a wtedy, gdy masz więcej wiary we własne siły, twoje życie zmienia się na zawsze.

Edukacja praktyczna

Nie popełnia błędu ten, kto nie podejmuje nowych wyzwań. Jeśli obawiasz  się popełnienia błędu,  niewiele robisz, tkwisz w starym sposobie myślenia i w sytuacji, która być może cie stresuje. Jeśli uznałeś, ze jesteś w posiadaniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi i nie masz ochoty popełniać błędów, twoje perspektywy w procesie edukacji są mocno ograniczone. Jak możesz oczekiwać zmian w swoim życiu, jeśli  znasz wszystkie odpowiedzi, ale jesteś przerażony możliwością spróbowania czegokolwiek?  Dobry program marketingu sieciowego może stać się dla ciebie najlepszą opcją długoterminowego rozwoju osobistego. Jeśli jednak nie chcesz  być prowadzony „za rękę”, nikt nie będzie robił tego na siłę.

Mówi się, ze jeśli chcesz zmienić działanie, musisz najpierw zmienić swój sposób myślenia.  Ostatnio coraz więcej ludzi podziela pogląd, iż najpierw  zmieniasz sposób działania, a za tym idzie dopiero zmiana  sposobu myślenia.  Większość ludzi nigdy nie odkrywa w sobie bogatego człowieka, ponieważ biedny człowiek, który w nich dominuje, nadal uważa, że popełnianie błędów jest czymś złym.

Edukacja duchowa

Nigdy  nie dyskutuj o religii, polityce, seksie i pieniądzach. Warto jednak wspomnieć,  że również należy wzmacniać się duchowo,  wielu ludziom  wsparcie duchowe daje religia.

Temat zaczerpnięty z książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta Kiyosakiego,  której podtytuł brzmi: „Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i  o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia!”

Podziel się tym wpisem ze znajomymi:
 • Facebook
 • Google Buzz
 • Internetmedia
 • Digg
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • del.icio.us
 • Twitter
 • Poleć
 • Mój biznes
 • Wykop
 • Grono.net
 • Yigg

One comment

 1. Pingback: Rozwój osobisty - po co mi to?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge